3 dobre nawyki, które przedłużą trwałość twoich sprzętów AGD
Od kiedy świat dowiedział się o tym, że współczesne sprzęty AGD i RTV projektowane są i wytwarzane są tak, by sprawowały swoje funkcje przez określony, najczęściej krótki czas, ludzie coraz mniej dziwią się usterkom, które zdarzają się ich telewizorom czy piekarnikom. Wydajemy się być coraz bardziej pogodzeni z faktem, że co kilka lat należy wymieniać suszarkę do włosów, zmywarkę czy – najczęściej chyba ze wszystkich – blender. Czy musi tak być? A właściwie – co możemy robić, by niewielkim nakładem pracy, zwykłym nawykiem, przedłużyć życie naszych sprzętów o choćby kilka miesięcy?
1. Wietrz pralkę
po każdym cyklu, po wyjęciu z bębna pralki jej zawartości, otwórz pralkę szeroko i wywietrz ją. Dobrze jest również w tym samym celu otworzyć szufladkę z pojemnikami na detergenty. Zapobiegniesz w ten sposób wilgoci, a co za tym idzie, rozwijaniu się pleśni. Od czasu do czasu spryskaj bęben i szufladkę rozcieńczonym octem oraz włącz tryb „prania pralki”, to bardzo ważne – pierzmy naszą odzież w czystym, a nie brudnym sprzęcie.
2. Myj uszczelki
wszystkie te kawałki gumek, które są integralną częścią blenderów ręcznych czy kielichowych, od czasu do czasu przemywaj, przy okazji usuwając zeschnięte resztki pokarmu z zagłębień blendera. Obchodź się z uszczelką delikatnie – pamiętajmy, że to szara eminencja niejednego sprzętu AGD, a do tego dość kosztowna w przypadku ewentualnego zniszczenia (najczęściej pęknięcia gumy). Niestety, coraz rzadziej można kupić, także u producentów, samą uszczelkę, a coraz częściej trzeba po prostu, w przypadku jej zniszczenia, kupić… nowy blender.
3. Studź
czyli nie wkładaj ciepłych jeszcze potraw do lodówki. Unikniesz w ten sposób nie tylko zbędnych wydatków (koszta wzrostu temperatury w lodówce i energii potrzebnej do jej ponownego wychłodzenia), ale zaoszczędzisz lodówce dodatkowej pracy. To, co już do lodówki natomiast włożysz – rozsądnie w niej rozmieść (powinieneś znać charakterystykę swojej lodówki i wiedzieć, gdzie najlepiej trzymać warzywa i owoce, a gdzie np. jajka), uważając w szczególności na tylne ścianki lodówki. Pamiętaj, że produkty nie powinny jej dotykać. W przeciwnym razie grozi to gromadzeniem lodu, a w konsekwencji potrzebą rozmrażania, by potem znów przywracać lodówce pożądaną temperaturę i koło się zamyka. Dbajmy o nasze lodówki – to jeden z tych sprzętów, których zepsucie odczuwamy najdotkliwiej. I najkosztowniej.